travelmatszczecin

Przejdź do treści

TRANSLATOR
Jagniątków – Cieplice – Szklarska PorębaZwiedzając Cieplice, które od 1975 roku są częścią Jeleniej Góry można polecić okazały Pałac Shaffgotschów, Zbudowany w latach 1784-1788. W środku zachowało się niewiele eksponatów, dlatego że większość z nich została wywieziona po wojnie, poza   tym duża część   budynku   przerobiona została na sale wykładowe i laboratoryjne. To, co pozostało z dawnej świetności pałacu to pomieszczenia na pierwszym piętrze m.in. Sala Balowa, Sala Lustrzana i Czerwona.
- Kościół św. Jana Chrzciciela, (1712-14) postawiony na
Nancy & Larry - moi kompani na szlakach    planie prostokąta, z bocznymi kaplicami i emporami. Wystrój kościoła został stworzony w stylu barokowym. W ołtarzu głównym znajdują się obraz NMP, namalowany przez Michała Willmanna w roku 1687 oraz liczne rzeźby przedstawiające m.in. św. Piotra, Jana Chrzciciela, Jana Ewangelistę i św. Pawła. Uwagę przykuwa również bogato zdobiona ambona, z rzeźbami obrazującymi sceny z życia św. Jana Chrzciciela. Poza tym w bocznych ołtarzach, ulokowanych jest wiele cennych malowideł i rzeźb.
- Park Zdrojowy, przez którego środek przebiega długa aleja wysadzana lipami i klonami, a na jego terenie stoją zabytkowe budynki takie jak pawilon uzdrowiskowy "Edward", ze znajdującą się obok fontanną oraz "Teatr Zdrojowy" i "Muszla koncertowa". W granicach parku stoi też pomnik stworzony przez T. Szymaniaka i uczniów Szkoły Rzemiosł Artystycznych w roku 1967, są nim dwa wysokie, drewniane miecze, przy czym na jednym z nich znajdują się płaskorzeźby obrazujące historię piastowską tych ziem, natomiast na drugim są sceny z II wojny światowej.


I drugi park w Cieplicach nazywany "Norweskim”, w którym w okazałym budynku w stylu norweskim mieści się "Muzeum Przyrodnicze", gdzie znajduje się liczna kolekcja ornitologiczna i entomologiczna. Tuż przy muzeum znajduje się Karkonoska Pasieka, w której można zobaczyć ule z różnych okresów, sposoby i narzędzia do zbierania miodu. Przy odrobinie szczęścia można wysłuchać interesujących opowieści pszczelarzy. Ciekawostką jest „Ul Kwaśniewskiego”. Jest to podarunek Prezydenta Ukrainy Kuczmy dla Prezydenta Kwaśniewskiego w czasie jego wizyty na Ukrainie.

Wróć do spisu treści