Od Placu Grunwaldzkiego na Różankę - travelmatszczecin

Przejdź do treści

Od Placu Grunwaldzkiego na Różankę

TRANSLATOR
Jasne BłonieTrzy Orły - Trzy PokoleniaOgniste Ptaki - Władysław HasiorZ Placu Grunwaldzkiego na Różankę

          "Złoty Szlak"     

To już ostatnia część naszej wędrówki „ Złotym Szlakiem”. Nasza wędrówka i opowieści zaczynały się historią pierwszych osad słowiańskich a kończą się „dniem dzisiejszym”.
Opowiadałem Ci, Alusiu o Juliuszu Słowackim, który pisał „W pamiętniku Zofii Bobrówny” - „To każdy kwiatek powie wiersze Zosi, każda jej gwiazdka piosenkę zanuci”. Tak i w czasie naszych spacerów każdy mijamy „kamień”, każdy budynek, plac czy pomnik prowokuje nas do wracania w czasy które minęły, do poznawania ich i szanowania pozostałej tu historii, architektury i tradycji. 

1)  Plac Grunwaldzki

2)  Budynek Urzędu Miejskiego

3)  Pomnik - Trzy Orły

4)  Ogniste Ptaki

5)  Różanka

Nasz spacer „Złotym Szlakiem” dobiegł końca. Szczecin to miasto szczególne, różniące się się od innych polskich miast tym, że jego historia jest związana z wieloma narodami. To dlatego mówimy że jest to „Miasto Wielu Narodów”. Twoje, Moje, Nasze, Ich …. ale i Tych którzy tu byli przed nami, tworzyli historię tego miasta budując go i zmieniając jego architekturę aby przekazać nam, tu obecnie mieszkających to wszystko co jest w Nim najpiękniejsze. I Tych którzy są Ich następcami . Przez wiele lat historia Szczecina, sprzed 1945 roku uważana była za niewygodną, a przez to była przemilczana i zacierana. A przecież jest to „Miasto Wielu Narodów” , „Miasto Nas Wszystkich” o czym opowiadam Ci w czasie naszych spacerów, po Naszym Mieście.

                                          Zbyszek Mat dla mojej wnuczki  Alusi


Wróć do spisu treści