travelmatszczecin

Przejdź do treści

TRANSLATOR


Supraskie Muzeum Ikon

Supraskie Muzeum Ikon

Supraskie Muzeum Ikon

Muzeum Sztuki Drukarskiej i Papiernictwa w Supraślu

.... rozlewy rzeki Supraśl

Muzeum Sztuki Drukarskiej i Papiernictwa w Supraślu

Muzeum Sztuki Drukarskiej i Papiernictwa w Supraślu


          Supraskie Muzea

          Muzeum Ikon


Spacerując ulicą Kościelną, dochodzimy do Pałacu Archimandrytów na terenie monasteru supraskiego, w którym ulokowane jest Supraskie Muzeum Ikon. W zbiorach Muzeum zgromadzono ponad tysiąc ikon w dużej części ikon, zatrzymanych przez celników w czasie prób przemytu ich do Polski zza wschodniej granicy.

Wystawa ma charakter multimedialny, eksponaty są wzbogacone o oprawę świetlną, obrazową i dźwiękową. To wszystko, podobnie jak dekoracje w każdej z 9 sal nawiązujące m.in. do wnętrza cerkwi, pustelniczej pieczary czy też wiejskiej chaty, wprowadza nas w kontemplacyjny nastrój i pomagając w zrozumieniu religijnej, historycznej i obyczajowej roli ikony w prawosławiu.
Prezentowane są też unikatowe, XVI-wieczne supraskie freski, dzięki którym zapoznajemy się z historią klasztoru w Supraślu.


Muzeum Sztuki Drukarskiej i Papiernictwa
Opuszczając pomieszczenia Muzeum Ikon, nie sposób nie zwiedzić Muzeum Sztuki Drukarskiej i Papiernictwa w Supraślu zlokalizowanego w tym samym budynku, w przepięknych salach Pałacu Archimandrytów. Muzeum powstało z inicjatywy pasjonatów drukarstwa jednej z białostockich drukarni.
Podlasie ma bogatą tradycję drukarstwa. Jego pionierami tutaj byli Iwan Fiodorow i Piotr Mścisławiec, którzy przyjechali z Moskwy do Zabłudowa i tam w 1569 roku wydrukowali liczącą 814 stron „Ewangelię Pouczającą". Jednak głównym ośrodkiem tej sztuki był Supraśl, który drukował starodruki głównie dla cerkwi unickiej i staroobrzędowców i w tym Muzeum Sztuki Drukarskiej i Papiernictwa w Supraślu oglądając zgromadzone przedmioty i maszyny drukarskie, słuchając ciekawych opowieści o czasach dawnych i teraźniejszych można wczuć się w rolę dawnych drukarzy, poznając tajniki produkcji papieru. 

Zbyszek Mat
Wróć do spisu treści