travelmatszczecin

Przejdź do treści

TRANSLATOR


                    ..... na Ontario

                      .... wchodzimy w śluzę.

                             Cleveland

            ...  zimowy wieczór w porcie Cleveland


                                     Przez Welland do Cleveland

Z portu Oshawa na jeziorze Ontario wychodzimy na jezioro. Wielkie Jeziora to system pięciu jezior pochodzenia tektoniczno-polodowcowego na pograniczu Kanady i USA. Jeziora: Ontario, Erie, Michigan, Huron i Górne, położone są na różnych wysokościach, przy czym różnica między poziomem wody Jeziora Górnego i jeziora Ontario wynosi 108 m. Sumaryczna objętość Wielkich Jezior to drugi po jeziorze Bajkał, największy zbiornik wody słodkiej na kuli ziemskiej.
Ontario, to najmniejsze jezioro z pięciu Wielkich Jezior Ameryki Północnej. Środkiem jeziora biegnie granica między Kanadą i USA. Rzeka Niagara wpływa do jeziora na jego zachodnim końcu i łączy je z jeziorem Erie.
Kanał Wellandzki, nazywany też Welland Canal, to odcinek drogi wodnej na szlaku żeglownym z Atlantyku na Wielkie Jeziora, w prowincji Ontario, o długości 43,5 km, umożliwiająca żeglugę pełnomorskich statków między jeziorami Ontario i Erie omijając wodospad Niagara. Różnica poziomów jezior wynosi 99,4 metra a statki, aby ją pokonać, przechodzą przez 8 wielkich śluz.
Wielkie Jeziora powyżej Niagary mają praktycznie ten sam poziom wody. Od Niagary można dopłynąć aż do Sault Ste. Marie na końcu jeziora Huron, a jezioro Górne, znajdujące się głęboko w sercu kontynentu, oddzielają kaskady o łącznej wysokości 7 m. Poniżej Niagary jeziorem Ontario i rzeką Świętego Wawrzyńca można dotrzeć do portu Montreal, gdzie od 1825 r. mogły zawijać statki oceaniczne.
Przejście statku poprzez system śluz i wspaniałe widoki mijanych okolic to niezapomniane wspomnienia dla nas i naszych pasażerów. Zapraszam do obejrzenia slajdów z przejścia przez Kanał Wellandzki:Po przejściu Kanału Welland wpływamy na jezioro Erie, czwarte, co do wielkości w kompleksie pięciu Wielkich Jezior Ameryki Północnej. Środkiem jeziora biegnie granica między Kanadą i USA
Amerykański (południowy) brzeg jeziora jest bardzo gęsto zaludniony. Na południowym brzegu duże miasta nad jeziorem: Buffalo, Erie, Toledo i Cleveland. Po wyjściu na jezioro obieramy kurs na Cleveland ostatni w tym rejsie port rozładunkowy.
Cleveland to miasto bardzo często odwiedzane przez nasze statki, znamy je i czujemy się w nim swobodnie i bezpiecznie. Stan Ohio.  Zostało założone w 1796 roku w pobliżu ujścia rzeki Cuyahoga, i stało się ze względu na położenie miasta nad brzegiem jeziora, a także połączeniem z wieloma kanałami i liniami kolejowymi ważnym ośrodkiem przemysłowym, finansowym, naukowym i kulturalnym. Dziś to ponad 400-tu tysięczne miasto, 45–te, co do wielkości miasto w Stanach Zjednoczonych. Piękne miasto z ciekawą historią.
Mieszkańcy Cleveland są nazywane " Clevelanders ". Miast -  " The Forest City " lub " Rock and Roll Capital of the World. Tu mustrują na statek nowi pasażerowie, którzy popłyną z nami poprzez jeziora Michigan Górne do Thunder Bay kanadyjskiego miasteczka a w drodze powrotnej popłyną z nami do Europy.
                                     
                                                                             
        Zbyszek Mat

Wróć do spisu treści