travelmatszczecin

Przejdź do treści

TRANSLATOR


        Stary Rynek - Katedra św. Mikołaja

            ...  na uliczkach Starego Miasta

                    Muzeum Historyczne Elbląga


Kilka dni w Elblągu.


Z tego miejsca chcemy odwiedzić i zwiedzić kilka tak charakterystycznych dla tego regionu zabytków i miejsc związanych z ludźmi, wydarzeniami i legendami. Przy tak krótkim pobycie musimy wybierać tylko niektóre z miejsc, ale nie sposób odmówić nam spaceru po starej, historycznej części Elbląga, poznanie zabytków i historii miasta. Spacery po Starym Mieście z historycznym układem urbanistycznym, podzamczem, zespołem klasztornym i szpitalnym wypełniają nam czas pomiędzy wyjazdami do Malborka i Fromborka, które chcemy odwiedzić jak i tez przepłynąć Kanałem Elbląskim do Ostrudy. Z Bulwaru Zygmunta Augusta uliczkami z odnowionymi kamieniczkami starego miasta przechodząc ulica św. Ducha mijamy kompleks budynków Biblioteki Elbląskiej im Kamila Cypriana Norwida, Centrum Sztuki - Galeria El i ulica Menniczą do ulicy Zamkowej, kierujemy się do na Podzamcze do kompleksu muzealnego. Tu poznajemy wiele ciekawych informacji z historii Elbląga.
Z muzeum wracamy ulicą zamkową do ulicy Mostowej do jednego z najstarszych obiektów sakralnych w Elblągu Katedry pw. Św. Mikołaja. Trzynawowa świątynia z surowym gotyckim wnętrzem, kilkakrotnie przebudowywana. Do ciekawszych zabytków, które oglądać można we wnętrzu monumentalnej budowli należy m.in. brązowa chrzcielnica pochodząca z 1387 roku a wykonana przez mistrza Bernhausera i ołtarze ufundowane przez cechy elbląskich rzemieślników: flisaków wiślanych, słodowników,
czeladników szewskich. Jest także figura patrona diecezji elbląskiej świętego Wojciecha.
I spacerowy dzień po Elbląskiej Starówce kończymy przy Bramie Targowej najbardziej rozpoznawalnym zabytkiem Elbląga. XIV-wieczna budowla to fragment nieistniejących już murów obronnych miasta. Została zbudowana w XIV wieku, jako element miejskiego systemu fortyfikacji.
W czasie wojny Brama mocno ucierpiała. Odbudowano ją w latach 40. XX wieku w kształcie średniowiecznym (charakterystyczną zmianą w jej wyglądzie jest powrót do starej formy dachu). Zegar na Bramie Targowej jest prezentem dla Elbląga od Senatu Hamburga. Od 17.07.2006 r. można podziwiać widoki Starego Miasta z Bramy Targowej. Przy Bramie znajduje się odlana z mosiądzu postać młodego Piekarczyka
Z Bramą Targową związana jest legenda o Piekarczyku. Podczas wojen polsko-krzyżackich, w 1531 roku, jeden z oddziałów krzyżackich zamierzał podstępnie zdobyć Elbląg. Miasto uratował, czeladnik piekarski, który w porę dostrzegł napastników; oskardem przeciął linę podtrzymującą bronę zawieszoną w Bramie Targowej. Wejście zostało zablokowane. Miasto i jego mieszkańcy zostali ocaleni. Pamięć o dzielnym piekarczyku przetrwała wieki. Dziś wydarzenie to przypomina pomnik piekarczyka.
                                                                                          
 Zbyszek MatWróć do spisu treści