travelmatszczecin

Przejdź do treści

TRANSLATOR


Odsłonięcie tablicy Jula Lewina w Szczecinie 25 VI 2015 r

Odsłonięcie tablicy Jula Lewina w Szczecinie 25 VI 2015 r

Odsłonięcie tablicy Jula Lewina w Szczecinie 25 VI 2015 r


Michael Levin - siostrzeniec malarza

Odsłonięcie tablicy Jula Lewina w Szczecinie 25 VI 2015 r


Odsłonięcie tablicy Jula Lewina w Szczecinie 25 VI 2015 r


Odsłonięcie tablicy Jula Lewina w Szczecinie 25 VI 2015 r


Patricia Levin opowiada o swoim wujku Julo .....


Odsłonięcie tablicy Jula Lewina w Szczecinie 25 VI 2015 r
Słynni Szczecinianie i Ich Kamienice

Julo Levin             König-Albert-Straße 51- ul. Śląska 51


Stara kamienica z końca IX wieku, zaprojektowana przez Paula Seyringa znajdowała się przy König-Albert-Straße 51 (dziś ul. Śląska  51), ocalała do dziś po II WW. i jest jednym z elemen- tów szlaku miejskiego „Niezwykli Szczecinianie i ich kamienice”. Tu w latach 1904 -1916 mieszkał Julo Levin – malarz ekspresjonista. Urodził się 5 września 1901 roku w rodzinie żydowskiej jako trzecie dziecko Emmy i Leo Levinów. Od dzieciństwa wykazywał talent plastyczny. Od najmłodszych lat Julo wykazywał zainteresowanie sztuką; w wieku 6 lat zebrał ponad 3
tysiące obrazków. Jego rodzina miała nadzieję, że zostanie biznesmenem, ale jego zainteresowanie malarstwem pochłonęło całą energię. Od 1919 roku należał do reńskiej sceny artystycznej. Studiował w Wyższej Szkole Sztuki Użytkowej w Essen u Jana Thorn Prikker, a następnie w 1921 roku w Państwowej Szkole Sztuki Stosowanej w Monachium, a od marca 1923 roku w Düsseldorf Art Academy. Jego nauczycielami byli także Heinrich Campendonk i Heinrich Nauen, dzięki nim osiągnął swój mistrzowski poziom. Po ukończeniu studiów w 1926 roku Levin otrzymał swoje pierwsze duże zlecenie, mural dla GeSoLei gdyż w tym samym roku odbywała się w Düsseldorfie wystawa o opiece zdrowotnej,
opiece

społecznej i wychowaniu fizycznym - "Solei". Jego freski były ściśle uproszczonymi geometrycznymi liniami i powierzchniami ukazującymi wpływ ekspresjonizmu w stylu reńskim na Julo.

           Dzięki temu mógł pozwolić sobie na kilkutygodniowy pobyt w Paryżu, a kolejną wyprawę do Francji przy wsparciu finansowym swojej matki zorganizował w lecie 1931 roku, gdzie przez kilka miesięcy przebywał w Marsylii. Entuzjazm, z którym opowiadał o tym dziwnym dla niego świecie, który przemawiał z jego listów. W porcie, w którym malował, spotykał wielu  


Afrykanów i Arabów, których uwieczniał na swoich obrazach. Levin odkrył potężny,kolorowy świat w południowej Francji, którego nigdy nie mógł znaleźć w Düsseldorfie. Powstało wiele akwareli, obrazów olejnych i rysunków w ciągu tych sześciu miesięcy pobytu w Marsylii.

Julo Levin współzałożył w 1919 r. grupę artystów "Młodzi Nadrenii" a następnie "Secesja Nadrenii"‎‎. Grupy te przede wszystkim organizowały wystawy dla swoich członków i zapoznając z nimi w ten sposób szerszej publiczność. Levin aktywnie uczestniczył w wystawach w latach 1927-1933. W corocznej wystawie "Młodzi Nadrenii" w latach 1927 i 1928 zaprezentował siedem utworów. Również 1928 roku brał udział w wystawie niemieckiej sztuki organizowanej przez " Secesja Nadrenii " w Düsseldorfie. Kolejne wystawy w Berlinie i Norymbergi. W 1930 roku wstąpił grupy artystów "Nowe Pomorze" nowo założonej w rodzinnym Szczecinie. W pierwszej wystawie zaprezentował dwa obrazy olejne i trzy akwarele.
Po zakazie malowania artysta pracował jako nauczyciel rysunku w żydowskich szkołach w Düsseldorfie
i Berlinie. Co roku odwiedzał swoje miejsce urodzenia w Szczecinie. Oderwany od zawodowych wymagań, poświęcił się artystycznie zgiełkowi wielkiego portu morskiego. Upodobanie Levina do scen portowych uwieńczone zostało obrazami, które odzwierciedlały podróż do południowej Francji w 1931 roku.
W czerwcu 1933 roku Levin ze względów politycznych, uzasadnionych jego bliskością i sympatią do politycznie lewicowej opozycji i partii komunistycznej, został aresztowany. Ze względu na jego żydowskie pochodzenie odmówiono mu członkostwa w Izbie Kultury Rzeszy, a tym samym dalszej praktyki zawodowej.
Julo Levin w 1935 roku pracował jako nauczyciel plastyki w prywatnej żydowskiej szkole w Düsseldorfie i zbierając istotne rysunki swych żydowskich studentów. Tę kolekcję Mieke Monjau, żona malarza Franza Monjau (1903/45; zamordowanego w obozie koncentracyjnym w Ohrdruf Buchenwald), w czasach hitlerowskiej gehenny ukryła i zachowała dla potomności. Kolekcja znajduje się w Stadtmuseum w Düsseldorfie a wystawy rysunków żydowskich dzieci o nazwie "ścigany, zamordowany" były eksponowane na całym świecie.
Levin pojechał do Berlina w 1939 r., Gdzie uczył także lekcji rysunku. Kiedy naziści zamknęli szkołę, w której uczył w 1941 roku, został przydzielony do pracy jako złota rączka. Pracując na dworcu, widział pociągi towarowe, ze stłoczonymi Żydami z Berlina, wychodzących stale na wschód, a kiedy te pociągi wracały puste, czyścił wagony z krwi i ekskrementów. W sylwestra 1942 r. Julo wykonał drzeworyt zatytułowany "Wózek zjeżdżający z góry", odzwierciedlający te okropne wydarzenia. Wysłał to do przyjaciela.
Został oskarżony o kradzież przy czyszczeniu wagonów towarowych powracających z deportacji do obozów zagłady.
            Aresztowany 17 maja 1943 r. w grypsie z więzienia napisał do przyjaciół: "...myślałem o tych wszystkich wspaniałych chwilach, które miałem okazję w spokoju przeżyć (...) Ruszamy w poniedziałek. Nikt mnie dotychczas tu nie szykanował i mam nadzieję, że podobnie też jest z Wami. Nie mogę już wyjść do domu, co jest dla mnie szczególnie bolesne, gdyż chciałbym Was jeszcze zobaczyć i chociaż uścisnąć Waszą dłoń. Robię to w myślach. Niech Wam się wiedzie jak najlepiej. Miłych wakacji. Do zobaczenia wkrótce i w zdrowiu".
Został deportowany do Auschwitz i tam zamordowany. Jego dokładna data śmierci nie została ustalona
a Jego prace i jego uczniów zostały zachowane przez jego przyjaciół.
Od 2003 roku o Julo Levinie przypomina nabrzeże portu w Düsseldorfie i informacyjne stele a w dniu 27 został odsłonięty pomnik, który został zainicjowany przez „Fundację Monjau-Levina” w Düsseldorfie. W Düsseldorfie pamięć o Levinie upamiętniona jest małą salą na imprezy i projekty edukacyjne, a także popiersie artysty "przestrzeń Julo Levina" jako małą salę na imprezy lub projekty edukacyjne z popiersiem artysty. W południowej części cmentarza Golzheimer Düsseldorfie odsłonięto pomnik malarza Julo Levina, Karla Schwesiga, Franza Monjau i Petera Ludwig. Dziś można zwiedzić najważniejsze dzieła Julo Lewin w Düsseldorfie w Stadtmuseum.
W czwartek, 25 czerwca 2015 roku przy kamienicy przy ul. Śląskiej 51 odbyła się uroczystość odsłonięcia tablicy poświęconej Julo Levinowi. Odsłonił ją Michael Levin, siostrzeniec malarza, w mieście narodzin Julo Levina, malarza abstrakcjonisty w Szczecinie.
W tym dniu do Szczecina przybył również Gunter Demnig, pomysłodawca głośnych już w świecie Stolpersteine - "kamieni pamięci", poświęconych ofiarom III Rzeszy, zamordowanym z powodu swojej narodowości, religii, rasy, poglądów, choroby psychicznej, stylu życia lub z jakiegokolwiek innego powodu, a wcześniej wykluczonym z nazistowskiej „niemieckiej wspólnoty narodowej”.

                                                                    Zbyszek Mat

Wróć do spisu treści