travelmatszczecin

Przejdź do treści

TRANSLATOR


                                 ZurolandiaRogowo - Park Dinozaurów.


„Dinozaur znaczy dosłownie "straszny jaszczur", (z łacińskiego, dinosauria). Po raz pierwszy nazwa ta została użyta w Wielkiej Brytanii w 1842 roku, przez brytyjskiego lekarza - Richarda Owena. „
W Rogowie na Pałukach, przy drodze krajowej nr 5, pomiędzy Gnieznem i Bydgoszczą, w odległości 12 km od Biskupina, w Rogowie na Pałukach powstała Zurolandia - największy park dinozaurów w Polsce. W Zaurolandii przeszłość Ziemi staje jak żywa przed naszymi oczami. Spotkamy wielkiego diplodoka, groźnego tyranozaurem, nad głowami zobaczymy pterodaktyle
, ( to nie dinozaury). Tanystrofy, Ornitozuchy, Mastodonzaury i wiele, wiele innych. Spacer po malowniczych okolicach jeziora Rogowskiego zmieni się w niezapomnianą przygodę.
Dinozaury to grupa gadów żyjącą miliony lat temu na ziemi. Prawdopodobnie słyszałeś kiedyś o stegozaurze, diplodoku lub tyranozaurze. Są to jedne z najbardziej znanych dinozaurów, ale mało kto wie, że na świecie odkryto ślady około tysiąca gatunków tych gadów
, a wsród nich były grupy gadów o wielkości kurczaka do prawie 30-metrowych, ważących ponad sto ton zauropodów, a różnorodność spożywanego pożywienia, ( roślinożercy i mięsożercy), sprawiała, że pożywienia starczało dla wszystkich.
Trudno jednoznacznie stwierdzić, kiedy dokładnie pojawiły się pierwsze dinozaury. Najstarsze znaleziska pochodzą sprzed 200-220 milionów lat. Dinozaury wymarły ponad 60 milionów lat temu a przyczyna ich śmierci nie jest znana..
Często błędnie określa się prehistoryczne gady latające jako dinozaury. Otóż nie! Dinozaury nie latały. Fruwali ich krewni - pterozaury żyjące w tym samym czasie. Dinozaury, mimo że niektóre gatunki dużo czasu spędzały w wodzie, nie potrafiły też pływać. Wszystkie były gadami lądowymi.
Dinozaury żyły na terenie wszystkich siedmiu kontynentach a zróżnicowanie gatunków dinozaurów w połączeniu ich około 150-milionową egzystencją na Ziemi i tajemniczą śmiercią, czyni z nich najbardziej tajemnicze i fascynujące stworzenia, jakie kiedykolwiek żyły na naszej planecie.
Cóż tu opisywać, to trzeba zobaczyć. Wspaniała rozrywka dla dziadków i wnuka. Polecam.


                                                                 
Michał Krajnik & Zbyszek MatWróć do spisu treści