travelmatszczecin

Przejdź do treści

TRANSLATOR
Pałac Sejmu Stanów Pomorskich


Klub "13 Muz"


Miejska Kasa Oszcedności - dziś Sąd Rejonowy

 Z Placu Solidarności na Plac Żołnierza Polskiego            "Złoty Szlak"     

Idąc „Złotym Szlakiem” z Placu Solidarności wchodzimy na jeden z głównych placów Szczecina, Plac Żołnierza Polskiego z Aleją Kwiatową. (1) Plac Żołnierza Polskiego położony na miejscu średniowiecznej fosy i murów miejskich powstawał od 1725 roku.
Po prawej stronie Alei Kwiatowej mijamy (2) „Księgarnię Zamkową „ od lat związaną z mieszkańcami Szczecina a po lewej stronie zachowane (3) stare budynki z lat przedwojennych przy ulicy Maryjackiej i Żołnierza Polskiego. Dochodzimy do (4) Pałacu Sejmu Stanów Pomorskich. Obecnie w pałacu mieści się Galeria Sztuki Dawnej Muzeum Narodowego w Szczecinie.
W 1793 r. naprzeciw wylotu ul. Staromłyńskiej stanął (6) pomnik króla Fryderyka II, (dłuta Johana Gottfrieda Schadowa), a dzisiaj w środkowej części Alei Kwiatowej znajduje się (5) tablica pamiątkowa z gryfem szczecińskim, harcerską lilijką i znakiem Rodła.
Po drugiej stronie mieści się (7) Budynek Sądu Rejonowego związany z historią tego placu z czasów protestów robotniczych w grudniu 1970 roku oraz z Miejską Kasą Oszczędności w Szczecinie w latach przedwojennych.
Po przeciwnej stronie - (8) „Klub 13 Muz”, a idąc środkiem Alei Kwiatowej dochodzimy do (9) szklanego pawilonu zwanego „ Wejściem do Metra”. Spoglądamy na duże rondo na placu Żołnierza na którym znajdował się Pomnik Cesarza Wilhelma I,  a w 1950 roku na jego miejscu odsłonięty został (10) Pomnik Wdzięczności dla Armii Radzieckiej.

Dalej w naszej  wędrówce „ Złotym Szlakiem” wraz z moją wnuczką Alusią poprzez Plac Lotników do spotkania ze słynnym szczecińskim Bartolomeo Colleonim.                                                                                                             Zbyszek Mat


Wróć do spisu treści