travelmatszczecin

Przejdź do treści

TRANSLATOR


Zamek Piastów Śląskich w Książu.


Z Jagniątkowa przez Radoszów, Bolków Świebodzice po około godzinie jazdy dojeżdżamy do Zamku Książ i udajemy się na zwiedzanie zamku. Po zamku oprowadza nas przewodnik prowadząc przez salony barokowe, w tym piękną reprezentacyjną Salę Maksymiliana. Podziwiać możemy oddane w stylu rokoko salony, przejście amfiladowe prowadzące do Salonów Chińskiego, Gier oraz Włoskiego (Barokowego). Korytarz pałacowy prowadzi nas do tajemniczej „skałki szczęścia”, skąd długimi Czarnymi Schodami, poprzez Karczmę Rycerską, przechodzimy na zamkowe tarasy, pełne urokliwych zakątków, fontann i rzeźb. Z tarasów, kamienne schody wiodą nas na Taras Kasztanowcowy. Następnie przez winnicę oraz parter przechodzimy na Dziedziniec Honorowy.
Dalej przewodnik prowadzi nas trasą zwaną „ Śladami Tajemnic II Wojny Światowej „, opowiadając o historii tajemniczej przebudowy zamku, będącej elementem projektu pod kryptonimem „Riese” („Olbrzym”). Trasa zaczyna się od przejścia najpiękniejszą częścią barokową zamku. Następnie wchodzimy do najstarszej części gotyckiej, najbardziej przebudowanej w czasie trwania działań wojennych. Tajemnicze windy, nieukończone pomieszczenia oraz ceglane wzmocnienia. Na górne kondygnacje zamku wchodzimy krętymi betonowymi schodami. Przez Salę Balową i Hol Myśliwski przechodzimy do Sali Konrada, skąd Czarnymi Schodami udajemy się na tarasy. Przez wejście do obetonowanych sztolni wydrążonych w czasie II-ej wojny światowej przechodzimy do schronu przeciwlotniczego, który został wydrążony podczas II-ej wojny światowej, przez paramilitarną organizację Franca Toda, 15 metrów pod Dziedzińcem Honorowym. Schron nosi znamiona fortyfikacji wojskowej.

Książ, (z niemieckiego, Fürstenstein), zamek, jest to trzeci co do wielkości zamek w Polsce, (po zamku w Malborku, i Zamku Królewskim na Wawelu). Budowlę wzniósł w latach 1288-1292 Bolko I-szy, książę świdnicko-jaworski, obierając ten zamek za swoją siedzibę. Po wygaśnięciu linii Piastów Śląskich, sto lat później zamek stał się własnością czeskich Luksemburgów, a w roku 1482 właścicielem zamku został król węgierski Maciej Korwin.Za jego czasów powstała część zamku zwana „skrzydłem Macieja”. W latach 1491 –1497, właścicielem zamku był król Czech i Węgier Władysław Jagiellończyk, a od 1509 roku aż do roku 1941, zamek należał do Hochenbergów.
W 1941 roku zamek skonfiskowali Niemcy
, a w dwa lata później organizacja TODT zaczęła budować tu obiekty wojskowe. Pod zamkiem jest ok. 1 km korytarzy, których przeznaczenie nie jest wyjaśnione. Obecnie zamek jest udostępniony dla zwiedzających, lecz ciągle trwają prace rekonstrukcyjne i poszukiwawcze w zamku.
Przed wejściem do zamku jest tablica z nazwiskami sławnych gości, którzy odwiedzili ten z najsławniejszych i pięknych zamków.
Zwiedzanie kończymy pozostając na zamkowych tarasach żegnając się z przewodnikiem.


                                                                                            
Zbyszek Mat

Wróć do spisu treści