travelmatszczecin

Przejdź do treści

TRANSLATOR



Beskid Niski - Wysowa


W Parku Zdrojowym


Park Wodny w Parku Zdrojowym
Pijalnia Wód Mineralnych

Stary Dom Zdrojowy






















Wysowa-Zdrój            -        Śladami Łemków.


Tu w Wysowej-Zdrój, małej turystyczno-uzdrowiskowej miejscowośći, tuż przy granicy ze Słowacją wśród lasów Beskidu Niskiego, tworzymy miejsce skąd zaczynamy nasze wędrówki po Łemkowszczyznie. Mieszkamy w Sanatorium Glinnik, a u państwa Suliczów, założycieli pierwszej w Polsce łemkowskiej gospody „Gościnna chata” słuchając opowieści o ich historii, historii ludzi, którzy po latach wrócili w rodzinne strony, by kultywować tradycję sprzed lat, znajdujemy  najlepsze miejsce do poznania i ilustracji trudnych a często i tragicznych dziejów tego regionu.

Wysowa po raz pierwszy wymieniana jest już 1437 roku jako część włości rodu Gładyszów. Przez Wysową przez wieki prowadził lokalny szlak handlowy z Preszowa i Bardejova na Słowacji do Gorlic i Biecza. W XVII wieku w okresie Konfederacji Barskiej odbywały się tu walki z wojskami rosyjskimi. Znakomite właściwości lecznicze wód Wysowej znane i cenione były już w połowie XVIII wieku, a pierwszy historyczny przekaz o żródłach wysowskich pochodzi z połowy XVII wieku, kiedy to schwytany zbójnik Sobczak zeznawał, że jego kompani leczyli się tutaj „na francze”, a zapis z 1786 r. o istnieniu wysowskich wód donosił, że właściciel Wysowej, wojewoda hrabia Lanckoroński, "corocznie tam zażywał kąpieli, której czerstwość swego zdrowia przypisuje". W centrum Wysowej położony jest park z wiekowymi okazami drzew parkowych i oplatającym go potokiem Szumiak

i nowy Park Wodny w Wysowej. 
W Wysowej-Zdroju leczy się schorzenia przewodu pokarmowego, szczególnie dróg żółciowych, trzustki, dwunastnicy, jelit, dróg oddechowych (alergii), nerek, anemii, cukrzycy, nadwagi, schorzeń kostno-stawowych i mięśniowych. Połączenie ekologicznych warunków uzdrowiska z nowoczesnymi metodami leczenia i kwalifikacjami kadry stanowi o atrakcyjności oferty lecznictwa uzdrowiskowego. 
Pijalnia Wód Mineralnych i ponad Stuletni Stary Dom Zdrojowy, to obiekty o unikalnym klimacie bardzo ładnie wpisują się w beskidzki krajobraz i uzdrowiskową architekturę. 


Łemkowska Karczma „Gościnna chata”

Góralska Karczama "Dziurnówka"

Jawor -Święta Góra Łemków
















W tym małym urokliwym uzdrowisku, położonym w pięknej, słonecznej kotlinie, otoczonej wzgórzami południowo-zachodniej części Beskidu Niskiego, nawet jeżeli nie podążasz śladami „przeszłych” mieszkańców tych ziem, znajdziesz doskonałe warunki do spacerów pieszych, podziwiając górską przyrodę okolicznych lasów.

W centrum miejscowości, przy drodze do Blechnarki znajduje się cerkiew z 1779 roku pod wezwaniem św. Michała Archanioła. Przy cerkwi 400-letnia lipa drobnolistna - pomnik przyrody.

Przy drodze do Huty Wysowskiej drewniany kościół pw. NMP wybudowany w latach 1936-38 wg projektu Zdzisława Mączeńskiego, nawiązujący stylem do budownictwa sakralnego Beskidu Niskiego.
 Ciekawa roślinność w pobliżu źródła "Aleksandra", na skraju parku zdrojowego a w niewielkiej odległości od tego miejsca znajduje się Stary Dom Zdrojowy z początku XX wieku, mieszczący obecnie restaurację i niewielki hotelik.
Ale nie tylko na spacerach można spędzać tu czas. W  karczmie: "Gościnna Chata" można spróbować smakołyków kuchni łemkowskiej, góralskiej karczmie "Dziurnówka" smakować tradycyjne potrawy góralskie. 
Wspaniała panorama rozpościera się spod sanatorium "Biawena". W dali widoczna Stebnicka Magura na Słowacji, widok na Płaziny , Buków Garb ), Świętą Górę Łemków - Jawor , Cigelkę (805 m) i na najwyższy szczyt Beskidu Niskiego - Lackową.
Ale klimat i piekno Wysowej bardzo dobrze oddaje piosenka o Wysowej z tekstem, muzyką i wykonaniem p. Ireneusza Lamenta. 

Wróć do spisu treści